wszystkie tematy   nowy temat   odpowiedz
Pisanie po ormiańsku i czcionka ormiańska
Grzegorz (Posty: 1)

Wysłany:
1 Lut 2014 8:56
Drodzy Użytkownicy,

jeśli chodzi o obsługę programu Word nie jestem w żadnym razie specjalistą, a potrzebuję móc pisać po ormiańsku. Darmowe czcionki ormiańskie są oczywiście dostępne w Internecie, ale są to pliki, w których litery ormiańskie NIE SĄ podstawione pod odpowiadające im litery łacińskie. Pod "A" dalej jest łacińskie "A", a żeby dodać ormiańskie "A" (Ա) muszę używać skrótu. Podstawiłem dość wygodne skróty pod wszystkie litery, ale to dość głupie rozwiązanie, bo jeśli wyślę tekst ormiański innej osobie, wyświetlą jej się symbole, które pod owymi skrótami ma ona w swoim Wordzie. Co tu robić?

Przepraszam, jeśli pytanie jest banalne lub niewymagające nowego tematu. Jak trzeba, to przeniosę post w inne (które?) miejsce.

Mr Akcent (Posty: 275)

Wysłany:
3 Lut 2014 11:55
Znaki ormiańskie mają swoje unikodowe miejsca w fontach i wtedy można pisać ormiańskim układem klawiatury. Tak zapisany tekst adresat oczyta prawidłowo pod warunkiem posiadania czcionki z unikodowymi znakami ormiańskimi zainstalowanej w systemie. To jest uniwersalny i jedyny rozsądny sposób.

W Windows jest np. systemowy font Sylfaen ze znakami ormiańskimi.

Tu znalazłem ciekawe rozwiązanie pisania online:
http://www.wandel.person.dk/armenian.html

W naszych rodzimych warunkach najlepiej poszukać rozwiązań bezpośrednio na forach ormiańskich. Google najlepszym pomocnikiem. Z pewnością Ormianie stworzyli fonetyczne sterowniki klawiatury.

PS. Stosowanie "protez" w postaci fontów ze znakami przypisanymi "fonetycznie" tylko może skomplikować sprawę, bo nikt już nie odczyta takiego tekstu oprócz samego autora.

odpowiedz