Kody Kreskowe

Code 2/5 | Code 2/5 Int. | Code 39 | EAN-13 | EAN-8

zobacz jak to działa

Code 2 of 5 (tylko do Windows)

Kod kreskowy 2 z 5 (Bar Code 2 of 5) to prosty format, bardzo wygodny w użyciu. Zawiera tylko cyfry 0-9 oraz znaki Start i Stop. Suma kontrolna nie jest wymagana. Jeśli więc chcemy zakodować przykładowy ciąg cyfr 0121102 to należy wpisać (0121102).

Fonty w 3 odmianach: paski z normalną wysokością + 50%, 150% wysokości.

Zamów Code 2/5 — błyskawiczna dostawa elektroniczna

ITF Code 2 of 5 Interleaved (tylko do Windows)

Kod kreskowy 2 z 5 przeplatany (Bar Code Interleaved 2 of 5, nazywany też skrótowo ITF) jest bardzo popularny, bardziej zaawansowany i został zaprojektowany w celu zwiększenia gęstości kodu 2/5. Ten format koduje wszystkie pary cyfr od 00 do 99. Każda para cyfr reprezentowana jest przez 5 ciemnych i 5 jasnych kresek. Graficzne obrazy cyfr przeplatają się i stąd pochodzi nazwa tego skondensowanego kodu.

Kod kreskowy 2 z 5 przeplatany koduje tylko parzystą ilość znaków, dlatego w przypadku nieparzystej ilości należy dopisać na początku 0 (zero). Suma kontrolna nie jest wymagana, choć dopuszczalna.

Fonty w 5 odmianach: paski z normalną wysokością + 50%, 150% i 200% wysokości, oraz HR.

Zamów Code 2/5 Int — błyskawiczna dostawa elektroniczna

zobacz jak to działa

Code 39 (tylko do Windows)

Kod kreskowy 39 (Code 3 of 9) jest formatem jednym z najpopularniejszych i łatwym w użyciu,
ponieważ nie wymaga konwersji. Używa liczb, dużych liter i niektórych innych znaków:

0-9 A-Z $ % * + - . / spacja

Suma kontrolna nie jest wymagana, choć dopuszczalna. Występują w nim dwie szerokości kresek i dwie szerokości przerw. Każdy znak tego kodu składa się z 9 elementów. Sześć z nich jest wąskich oraz trzy szerokie.

Kod 39 używa tego samego oznaczenia do rozpoczynania i kończenia kodu. Jako znak START oraz STOP jest używany znak * (asterisk). Jeśli więc chcemy np. zawrzeć w nim ciąg 1234XYZ to należy po prostu wpisać *1234XYZ*

Fonty w 5 odmianach: paski z normalną wysokością + 50%, 150% i 200% wysokości, oraz HR.

Zamów Code 39 — błyskawiczna dostawa elektroniczna

zobacz jak to działa

EAN-13 (tylko do Windows)

Kod kreskowy EAN-13 (European Article Numbering) jest bardzo szeroko stosowany, rozpowszechniony w handlu detalicznym, hurtowniach i magazynach etc.

W kodzie EAN-13 zapisywać można jedynie cyfry 0-9. Z 13 cyfr kodu pierwsze trzy (tzw. prefiks) oznaczają kraj, w którym towar wyprodukowano (Polska jest reprezentowana przez prefiks 590), następne cztery wskazują konkretnego producenta, natomiast pozostałe pięć opisuje sam towar. Ostatni element to obligatoryjna cyfra kontrolna.

Kod ten zawiera zbiory znaków (set) A, B i C, które są dobierane wg specjalnego algorytmu. Chociaż ten format kodów kreskowych jest dosyć skomplikowany i podlega ściśle określonym regułom np. co do wielkości, wykonanie go przy pomocy naszej czcionki i programu nie nastręcza żadnego problemu!

EAN-13 z marginesami

Aby uzyskać kod EAN-13 w podstawowej, znormalizowanej skali (tzw. SC2) należy użyć naszej czcionki w rozmiarze 36 pt. EAN-13 wymaga tzw. marginesów ochronnych, dlatego wielkość kodu wraz z marginesami (białe pole na ilustracji) powinna wynosić ok. 37,3x26,3 mm. Proszę zwrócić uwagę, że ostatni element kodu ">" służy tylko do ograniczenia prawego marginesu.

Fonty w 3 odmianach: paski z normalną wysokością + 50% oraz 30% wysokości (dzięki temu, w razie potrzeby, kody można drukować z krótszymi paskami).

Zamów EAN 13 — błyskawiczna dostawa elektroniczna

zobacz jak to działa

EAN 8 + EAN 13 (tylko do Windows)

Kod kreskowy EAN-8 jest uproszczoną wersją kodu EAN-13. Różnica polega na pominięciu identyfikacji producenta. Kod ten zawiera informacje na temat kraju produkcji (3-cyfrowy prefiks) oraz rodzaju towaru (4 cyfry). Ostatni, ósmy znak to cyfra kontrolna.

Zamów komplet EAN 8 + EAN 13 — błyskawiczna dostawa elektroniczna

Code 2/5 | Code 2/5 Int. | Code 39 | EAN-13 | EAN-8