Tworzenie fontów

Jak powstaje wektorowy font komputerowy (czcionka)? Pokrótce opiszemy ten ciekawy proces.

Po pierwsze projekt (np. narysowany na papierze) zostaje zeskanowany a obraz bitmapowy zamieniony specjalnym programem na krzywe. Znak staje się linią złożoną z krzywych, które posiadają węzły, czyli punkty, które można edytować, podobnie jak wektorowe linie w programach ilustracyjnych.

Po dokonaniu odpowiednich poprawek w kształcie znaków, dobudowujemy stosowne „ogonki” oraz inne potrzebne znaki diakrytyczne. Projekt zostaje następnie wygenerowany do wybranego formatu fontu.

Oczywiście cały projekt może powstać od razu w formie elektronicznej. Zaawansowane edytory fontów posiadają specjalne narzędzia do rysowania, skalowania, rozszerzania kreski etc. Szereg elementów liter się powtarza i właśnie to jest sekretem budowania nowych krojów.

Ilustruje to powyższy przykład procesu tworzenia naszego kroju NaomiSans EFN. Generowanie fontów musi być starannie wykonane zgodnie z zasadami technologicznymi danego formatu, np. OpenType.

Fonty na zamówienie

Nasze fonty są profesjonalnie projektowane w programach Adobe Illustrator i Fontographer, generowane FontLab Studio oraz TransType Pro. Uwzględniliśmy kerning, hinting itp. Fonty działają poprawnie pod wszystkimi wersjami Windows, MacOS oraz na urządzeniach mobilnych, co można sprawdzić pobierając nasze fonty testowe.

[ Zobacz też artykuł Jacka Mrowczyka: Polacy nie gęsi... ]