Kapitaliki, cyfry tekstowe

Kapitaliki (od łac. capitalis, ang. small caps) to litery o wyglądzie wersalików (wielkich liter), ale wielkości zbliżonej do liter tekstowych (małych).

Kapitaliki są odmianą wersalików utworzoną poprzez ich zmniejszenie. Choć mogą być wygenerowane automatycznie w różnych edytorach tekstu, jednak powoduje to nieciekawy efekt wizualny, np. nieproporcjonalne zmniejszenie grubości liter.

Dlatego kapitaliki powinny być oddzielnie zaprojektowane. Czytelność kapitalików jest lepsza gdy są m. in. trochę wyższe od średniej linii pisma i gdy mają znaki diakrytyczne tej samej wielkości co minuskuły (małe litery). Służą do tworzenia wyróżnień w tekście oraz czasem do celów dekoracyjnych lub po prostu do podniesienia typograficznej jakości dokumentu.

Cyfry nautyczne (mediewalowe), inaczej tekstowe 0123456789, są zaprojektowane w ten sposób, aby nie wyróżniały się wizualnie od małych liter i całego tekstu. Mają wiele praktycznych zastosowań.

Kapitaliki i cyfry nautyczne występują jako funkcje zecerskie w naszych fontach OpenType, np. NaomiSans czy w większości EuroFontów.

Nowe EuroFonty PRO

Zobacz EuroFonty PRO